Sakarya Ortadoğu'nun En Büyük Turizm Fuarında Bu Yıl da Yerini Aldı

Dünyanın sayılı ülkelerinin ve şehirlerinin tanıtımının yapıldığı Ortadoğu’nun en büyük turizm fuarı olan Arabian Travel Market-ATM’ye geçen yıl ilk defa katılarak ilgi odağı olan Sakarya’mız, bu yıl da tarihi, kültürel ve turizm potansiyel değerleri ile yeniden dünyaya tanıtıldı.

Sakarya Ortadoğu'nun En Büyük Turizm Fuarında Bu Yıl da Yerini Aldı

“9-12 Mayıs Arası Yapıldı”
Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentindeki Dünya Ticaret Merkezinde bu yıl 9-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen fuara, Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım’ın talimatlarıyla Sakarya Valiliğini temsilen İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Süleyman Acar ile İSG Ekoturizm Uzmanı Volkan Nurcalı katılım gösterdi.

“Sektörün Geleceğini Belirleyecek”
“Uluslararası seyahat ve turizmin geleceği” ana odak noktası ile sektörün geleceğinin belirlendiği ve yeni trendlerin, büyüme fırsatlarının, inovasyonun keşfedilmesine olanak sağlayan Arabian Travel Market (ATM) Fuarına Sakarya Valiliğimiz, “Dubai Tanıtma Müşavirliği” ve “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı” ile birlikte katılım sağladı.
Ülkemizden Valiliğimiz ile birlikte 35 katılımcının yer aldığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansına (TGA) ait alanda ortalama 3 bin kişinin ziyaret ederek bilgi aldığı Sakarya standında, yaklaşık 200 katılımcı firma ile yüz yüze (B2B), 100 katılımcı firma ile de Fuar Sistemi üzerinden görüşmeler yapıldı. Ülkemiz ile birlikte Sakarya’mızın mutfak çeşitliliği ve zenginliğinin de sergilendiği fuarda yerini alan Sakarya Valiliği standına, İlimizde hizmet veren özel sağlık kuruluşları ile seyahat acenteleri de materyal desteğinde bulundular.

“Önemli Bir Turizm Etkinliği”
Arabian Travel Market Fuarına ülkemizden katılım gösteren her kurum ve firmayı ziyaret eden ve Sakarya Standında incelemelerde bulunan Türkiye’nin Dubai Başkonsolosu İlker Kılıç, pandemi sonrası dünyada düzenlenen en hareketli turizm etkinliği olan bu organizasyonda ülkemize ve elbette Sakarya’ya ait değerlere gösterilen ilginin kendilerini çok memnun ettiğini söyledi.

“Yeni Nesil Turizmin Adresi”
Orta Doğunun en büyük seyahat ve turizm fuarı olan Arabian Travel Market’te geçen yıl Türkiye rüzgârı estiğini ve en fazla ilgi gören stantların başında Sakarya’nın geldiğini ifade eden Vali Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya’mızın dört mevsim Yeni Nesil Turizmin adresi olması için öncelikle doğru yerde doğru tanıtımın yapılmasının önemine değinip böylesi fuar ve organizasyonlarda yer almaya devam edeceklerini belirterek, “Geçen yıl ilk kez katılım sağladığımız fuar sonrası, çok sayıda yatırımcı ve turist grupları ile fuara katılan firmaların İlimize olan ilgisini, olumlu dönüşleri görünce, fuara bu yıl da katılım sağlama kararı aldık. Ülkemizi ziyaret eden turist sayısında, 2021 yılına kıyasla 2022 yılının ilk çeyreğinde bile çok büyük bir artış yaşandığını görüyoruz. İlimiz bazında da büyük bir artış olduğunu hesaba kattığımızda, bu gibi organizasyonlarda yer almanın önemi de daha fazla anlaşılıyor. Bu yıl da yine ülkemizden gelen katılımcılara ve özellikle Sakarya standımıza gösterilen ilgiden ziyadesiyle memnunuz. Her yıl üstüne daha güzel şeyler katarak İlimizin her yönüyle keşfedilmesi için gayret gösteriyoruz. Dünyanın her yerinden katılımın sağlandığı bu gibi organizasyonlarda yapılan tanıtımların önemli bir avantaj olduğunu ilerleyen zamanlarda daha iyi anlayabiliyoruz. Bu yıl özellikle gastronomi alanında yeni adımlar attığımız kentimizin, kültür, sağlık, doğa, spor ve alternatif turizm alanlarında tanıtımının yine en etkin şekilde yapılması adına zaten farklı mecralarda görüşmelerimiz oluyor ve bu konuda etkin bir şekilde çalışmalar yapıyoruz.

“Pandemide Dersimize İyi Çalıştık”
Son iki yıldır tüm dünyada baş gösteren ve elbette her sektörle birlikte turizm alanını da etkileyen pandemi döneminde, insanlar farklı turizm alanlarına yönelmek zorunda kaldılar. İnsanların doğaya, daha sakin ve izole alanlara yönelmeleri de özgün değerler, yöresel değerler, gastronomi, tabiat ve doğa, macera, doğal aktiviteler, kültür, sanat ve doğaya zarar vermeyen modüler konaklama seçeneklerinin bulunduğu yeni bir trendi ortaya çıkardı. Bizler de bu alanlarda İlimizde neler yapabileceğine dair çalışmalarımızı yaptık. Huzurlu bir şehir kimliğinde olan İlimizin gözbebeği tabiat güzelliklerinin dokusunu bozmadan turizme daha fazla katkı sağlayabilmek adına önemli projeler üzerinde çalıştık ve bunları bir bir hayata geçiriyoruz. Hedeflediğimiz kamp, karavan, glamping, tiny house gibi doğayla son derece uyumlu modellerle Yeni Nesil Turizmde dünyada önemli bir marka ve destinasyon olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyoruz. Pandeminin etkisini yavaş yavaş kaybettiğini gözlemlediğimiz günümüzde, her alanda turizmin artık daha da fazla önem kazandığı aşikardır. Hem pandemi sürecinde yaptığımız çalışmalar hem de bundan sonrası için yine İlimizin tüm güzelliklerini dünyaya tanıtmak ve güzel sonuçlar almayı hedefliyoruz. Amacımız; tanıtımlar ve markalaşma etkinlikleri ile tüm sektörlerle birlikte geleceğe dönük vizyoner, odaklı ve doğru yatırımlar yapıp, ülkemizde ve dünyada turizm dahil her alanda söz sahibi olmaktır.

“Fuar Büyük Katkı Sağlayacak”
Her tarafında ayrı güzellikleri barındıran ve ‘Doğa, Macera, Yayla Turizmi, Sağlık ve Kaplıca Turizmi’ açısından önemli bir potansiyele sahip olan Sakarya’mızın, taraflı tarafsız herkes tarafından adeta bir yeryüzü cenneti hüviyeti ile bilinmesi, elbette tesadüf değildir. Turizm ve doğa cenneti olarak adlandırılan İlimizin varlıklarının iyi değerlendirilmesi, doğru strateji ve projelerle, yeni nesil turizm anlayışıyla, yeni trendleri iyi yakalayıp dünyanın turizm kalbinin attığı böylesi organizasyonlara taşınması, yalnızca turizm sektörü değil tüm sektörlere fayda sağlayacak ve şehrimizin markalaşması, global ölçekte turizm alanında önemli bir destinasyon ve aktör olmasına önemli katkılar verecektir. Turizm profesyonelleri için Orta Doğudaki iş potansiyelini ortaya çıkaran, pazar lideri uluslararası seyahat ve turizm etkinliği olarak bilinen fuara katılımımızın İlimizin turizm geleceğine katkısının çok yararlı olacağını düşünüyor, emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER