Turizm sektörü ve girişimcileri için eğitim ve mentorluk başvuruları başlıyor

Karadeniz Sınır Ötesi İş Birliği programına sunulan ve Avrupa Birliği’nden destek almaya hak kazanan

Turizm sektörü ve girişimcileri için eğitim ve mentorluk başvuruları başlıyor

‘Karadeniz’de Pedal Çevirelim’ projesi kapsamında eğitimler başlıyor. Eğitimler için başvurular www.sakarya.bel.tr adresi üzerinden yapılabilecek. 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde; SUBÜ, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Gürcistan ortaklığıyla yürütülen Karadeniz’de Pedal Çevirelim Projesi’nde eğitimler başlıyor. Yapılacak olan eğitimlerle turizm alanında bisiklet dostu girişimlerin sayısının artması ve sektörde var olan işletmelerin idari kapasitelerinin yükseltilmesi hedefleniyor. Sakarya ile birlikte dünyada yalnızca 12 şehrin sahip olduğu Dünya Bisiklet Dostu Şehir Unvanı’na anlam katacak olan eğitimlere başvurular www.sakarya.bel.tr adresi üzerinden yapılacak.

Bisiklet turizmine katkı vermeye devam ediyoruz
Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nca yapılan açıklamada; “İklim değişikliğinin önemli olduğu dünyamızda yarınlarımız için hareketli yaşamı teşvik ederek motorlu taşıtlar yerine bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda her geçen gün bisiklet turizmine katkı sağlamaya devam ediyoruz. Dünya bisiklet ağına dâhil olmak için projeler geliştiriyoruz ve Karadeniz havzasında ortak sınırlarımız olan ülkelerle birlikte bisiklet turizmi stratejileri ve ortak bisiklet rotaları geliştiriyoruz. Bu sayede girişimci adayları ve turizm sektöründe faaliyet gösteren tesisleri pandemi sonrasındaki faaliyetlere hazırlıyor ve bisiklet turizmi ağına dâhil etmek için eğitim projeleri yapıyoruz.” 

Paydaşlar ile ortak stratejik planlar hazırlanacak
Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye hak kazanan ve şehrimizin turizm sektörü ile birlikte uluslararası alanda ‘bisiklet’ öğesi olarak tanıtacak olan Karadeniz’de Pedal Çevirelim projesini geliştirdik. Büyükşehir Belediyemiz koordinatörlüğünde; SUBÜ, Gürcistan, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ortaklığında gerçekleştirilen proje ile ortak bisiklet rotaları hazırladık, ortak turistik ve kültürel stratejik plan hazırlayarak sektörde iş ve girişimcilik teşvik edilecek, turizm sektöründe çalışan tesislerimiz pedal dostu olarak uluslararası bisiklet ağına dâhil edilecek, ortak bir dijital platformda tanıtılacak. Pedal dostu hizmetler konseptiyle eğitim, mentorluk faaliyetleri, beceri geliştirme gibi ortak etkinlikler ve karşılıklı festivaller düzenlenecek, ortak stratejik planlar hazırlanacak.”

İki yeni eğitim ve mentorlük programı
“Bu kapsamda iki eğitim ve mentorluk programı hazırladık. Bu eğitimlerin ilkinde iş fikri olan ve bu alanda iş kurmak isteyen yeni girişimci adaylarına eğitim ve mentorluk hizmeti vereceğiz. İkinci eğitimde ise otel, restoran, seyahat acentesi, hediyelik eşya ve benzeri turistik işletmeler için ve turistik, kültürel hizmetler sektöründe faaliyet gösteren STK temsilcileri, üyeleri, çalışanları için mentorluk eğitimi hazırladık. Yeni iş fikri olan hemşerilerimiz web sitemizi ziyaret ederek başvuruda bulunabilirler. Proje ile şehrimiz hem kazanacak hem de gelişecek” ifadelerine yer verildi.

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER