Vatandaş beton istemiyor

Bölgemiz turizm bölgesi olması sebebi ile özelikle de sahil kesimlerine yapılan yatırımlar bizim ayrı bir önem taşıyor. Yapılan ve yapılacak olan her işi neredeyse adım adım takip ediyoruz. Ve geçtiğimiz hafta Karasu ve Kocaali’nin son birkaç aydır sıkça konuştuğu bir projenin açılışı gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi tarafından Karasu’da yapımı tamamlanan ve geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan sahil rekreasyon projesinden bahsediyorum. Malum gündeme geldiğinden bu yana konuşulma açısından birçok projeyi geride bıraktı. Bununla ilgili şöyle üstün körü bir genelleme yapacak olursak da hem eleştiri hem de takdir aldığını söylemek mümkün. Bundan birkaç hafta önce bizzat gidip bakmıştım. O zaman yapılacak daha çok iş vardı.  Açılış günü orada değildim ancak sonrasında özellikle sosyal medya üzerinden projeyi son hali ile bol bol inceleme fırsatı buldum. Ve gördüm ki yapılan onca eleştiriye rağmen oldukça güzel ve Karasu’muza yakışır bir proje olmuş. Darısı bizim başımıza diyelim.

Bildiğiniz gibi Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu bundan birkaç ay önce beraberinde kalabalık bir heyetle Kocaali sahilini gezmiş ve burada yapılacak olan sahil rekreasyon projesi ile ilgili düğmeye başlamıştı. O proje kapsamında çalışmalar şu anda devam ediyor. Öyle sanıyorum ki önümüzdeki birkaç ay içerisinde ilk kazma vurulmuş olacak, 2016 yaz sezonunda da kullanmaya başlamış olacağız. O projenin şu anki mevcut yapıya ne kadar etkisi olacak şu an için kestiremiyorum. Mesela mevcut olan kafeteryalar yerlerinden kaldırılacak ya da başka bir yere taşınacak mı? Sahilden geçen cadde ve sokaklarda herhangi bir oynama yapılacak mı? Gerçi o çalışma Kıyı Kenar Kanunu’nun ön gördüğü şekilde projelendirileceği için çok fazla değişiklik olacağını düşünmüyorum.

Özellikle bu yıl bu konu ile ilgili olarak sahildeki birçok mekan sahibi ve vatandaşla sıkça konuşma fırsatı buldum. Bu yazıyı da projeye vatandaşın beklentileri açısından yardımcı olmak amacıyla yazıyorum. Daha önce proje ile ilgili aldığımız bilgileri haber olarak sizinle paylaşmıştık. Projenin içinde bolca kafeterya, içinde spor aletlerinin de bulunduğu oyun parkları, kamelyalar, yürüyüş ve bisiklet yolları, umumi ihtiyaç alanları, duş kabinleri ve basketbol ve voleybol sahaları gibi spor alanlarının bulunduğunu yazmıştık. Ve ben sahil projesi ile ilgili açılan her konuda bunu gündem getirdim. Açık konuşmalıyım ki sahildeki vatandaş daha önce de bahsini ettiğimiz bu sosyal alanlara olumlu bakıyor ancak istemediği bir şey var. Malumunuz Karasu sahili özelikle limanda yapılan mendirek inşaatlarının bitmesi ile büyük bir tahribat yaşadı ve halen yaşamaya devam ediyor. Kumsal git gide küçülüyor. Dolayısı o kaybı gidermek açısından Karasu sahili için betonlaşmanın ağırlıklı oldu projeler artık bir ihtiyaç haline geldi. Özellikle kış aylarında kabaran denizden zarar görmemesi için öyle sanıyorum ki Karasu sahili bundan sonraki projelerde de betonlaşmaya devam edecek. Ancak Kocaali sahili için aynı durum söz konusu değil. Dolayısı ile Kocaali’de betonlaşmanın daha az olduğu daha doğal projeler hayata geçirilebilir. İşte Kocaali’nin sahil vatandaşı da tam bunu istiyor. Yani yeni sosyal alanlara evet ama betonlaşmaya hayır. Bildiğiniz gibi Kocaali’nin kumsalı genişlik olarak Türkiye’de örnek gösterilebilecek plajlardan biri. Ve vatandaş yapılacak olan rekreasyon projesinden dolayı kumsalda herhangi bir daralma olmaması konusunda oldukça hassas.

Bu arada bildiğiniz gibi yaz sezonu bittikten sonra sahil oldukça boş bir hal alıyor. Birkaç kafeterya ve restoranın dışında hiçbir yer açık kalmıyor. Açık olanların sayısı da oldukça az. Sahil esnafı yapılacak olan proje ile kışın da oldukça canlı bir Kocaali sahili inşa edilmesini bekliyor. Konuştuğum işletme sahiplerinin yüzde doksanı ulaşım, çevre temizliği ve aydınlatma konularında daha disiplinli bir sahil olması durumunda kışın da çalışa bileceğini söyledi.

Sonuç itibari ile Kocaali sahili rekreasyon projesi ilçe esnafı için oldukça önemli ve beklentilerin yüksek olduğu bir proje olarak dikkat çekiyor. Elbette ben de Kocaali’ye ve ilçe turizmine büyük katkı sağlayacağı beklentisi içerisindeyim. Aydınlatma sisteminin yaz kış faal olacağı, belediyenin sorumluluğunda olan umumi alanların düzenli olarak temizlenip bakımlarının yapıldığı, betonlaşmanın az olduğu, rüzgar etkisi ile sahilden içeriye kum transferini engelleyecek bariyerlerin olduğu ışıl ışıl bir projenin, Kocaali plajına hem anlam katacağını hem de bölge esnafının yılın 12 ayı çalışabileceği sezonun kısmen de olsa yılın bütününe yayılabilmesine zemin hazırlayacağını düşünüyorum. Yerel idarenin gözetiminde yürüyecek olan bu çalışma için vatandaşın kesinlikle betonlaşma istemediğini özellikle belirtmek istiyorum. O veya bu şekilde Karasu’nun işi bitti. Gözler artık Kocaali’de olacak. Bakalım bu çalışma Kocaali’ye ne kazandıracak?     

YORUM EKLE