Ya olacak, ya olacak

Malum yıllardır Kocaali’mizin eksiğinden gediğinden bahsetmeye çalışıyoruz. Neye ihtiyacımız varsa onu gündeme getirip, o konuda atılan adımları da vatandaşa en basit ifadelerle ve halkın anlayacağı dilden yazmaya çalışıyoruz ki millet neyin ne olduğunu görsün. Kimler ne için mücadele ediyor bilsin. Yine bu kapsamda Kocaali’nin en büyük rüyası olan yüksekokul projesi de kalemimizden dilimizden düşürmediğimiz işler arasında. Malumunuz hemen her hafta yüksekokul ile ilgili bir habere yer veriyoruz. İstiyoruz ki vatandaş bu işe sahip çıksın, el birliği ile bitirip Kocaali’nin yarım asırlık rüyasını gerçeğe dönüştürelim ve ilçe olarak bunun keyfini sürelim. Olay sadece birkaç kişi ile de sınırlı değil. Elini taşın altına koyan herkes aynı hedef uğruna mücadele ediyor canla başla çalışıyor. Ancak son zamanlarda istemediğimiz şeyleri duymaya başladık, haliyle zaman zaman keyfimizin kaçtığı oluyor.

Öyle ki başladığı günden bu yana ilçede en fazla konuşulan konuların başında yüksekokul inşaatı geliyor. Proje ile ilgili yerli yersiz bir dünya laf konuşuldu. En başta da projenin yeri ile ilgili ortaya atılan iddiaları duyduk. Neymiş efendim. Okul Kocaali’nin dışındaymış, okulun Kocaali’ye faydası olmayacakmış, öğrenci Kocaali’ye yerleşmeyecekmiş, öğrenci temel ihtiyaçlarını karşılamak için Karasu’ya Akçakoca’ya gidecekmiş gibi bir dünya şeyler konuşuldu. Gerçi halen konuşulmaya devam ediyor ya neyse. Bunların dışında okulun çevresindeki arsaların belirli kişiler tarafından kapatıldığı yönünde iddiaları da duyduk. Ancak o lafı konuşanlara bahsi geçen belirli kişilerin kim olduğunu sorduğumuz zaman herhangi bir cevap alamadık. Sonuç itibari ile iddiaların biri bitmeden bir diğeri başlıyor. Bana öyle geliyor ki bundan sonra da aynı şekilde olacak ve bitene kadar dedikodular devam edecek.

Son olarak geçtiğimiz hafta içi bu konu ile ilgili yeni iddialar duyduk. Duyduğumuza göre inşaat durdurulmuş, ancak bundan kimsenin haberi yok. Sadece konuşanlar biliyor. Dernek yönetimi olarak bizimle bu kadar alakalı bir konuyu dışarıdan duyunca şaşırmadık desem yalan olur. Madem öyle bir şey var bizimde haberimiz olsaydı keşke. İşin şakası bir yana da yahu bu yüksekokul meselesi Kocaali için önemli bir mesele değil miydi? Kocaali’nin yıllarca rüyasını gördüğü proje değil miydi? Kocaali’ye hem kültürel anlamda hem ekonomik anlamda mesafe aldıracak bir proje değil miydi? Peki, şimdiye kadar hiç bu kadar büyük bir iş yapılmış mıydı? İş buraya kadar gelmişken hatta devlet desteğini de arkamıza almışken hala içimizden birilerinin olumsuz konuşması, bizi her şeyden fazla üzüyor. Konu ile ilgili net açıklamayı dernek başkanı Engin Aşcı bizzat yaptı. Biz de bu açıklamaya yer verdik. Dolayısı ile sözü daha fazla uzatmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

Ancak bundan sonrası için söylenebilecek tavsiye niteliğinde bir iki lafım daha var. Mesela üniversitenin yerinden memnun olmayanlar kendi arazilerinde özel üniversitelerini kurabilirler. Öğrencilerin konaklama için Kocaali’yi tercih etmeyeceğini düşünenler okulun yakınlarından arazi alıp öğrencilerin tercih edebileceği bir yurt yaptırabilirler. Öğrencilerin kafeterya, sinema, tiyatro gibi sosyal aktivitelerden dolayı Kocaali dışında gideceğini düşünenler Kocaali’ye kültür merkezi inşa edebilirler. Öğrencilerin ulaşımdan dolayı Kocaali’ye tercih etmeyeceğini düşünenler kendi özel servislerini alıp öğrenci taşımacılığı yapabilirler. Bunların hepsi şimdiye kadar konuşulan olumsuz dedikoduların toptan cevabıdır ve yapacak olana da ileride ciddi para kazandırır. Eğer bu hizmetleri Kocaali’ye kazandıramayacaksanız o zaman konuşmanın da bir mantığı yok. Hiç kimse emek harcamadığı bir şeyi eleştirme, lekeleme hakkına sahip değildir. Eğer kafanıza takılan bir soru varsa gidip dernekten net bilgiyi alın. Aksi takdirde böyle orta yerden laf çıkarıp sağa sola sündürmekle sadece işi baltalamaya çalışmış olursunuz. Ha bu arada, şunu da unutmamanızda da fayda var. Bu iş ya olacak, ya olacak…   

YORUM EKLE