Yandaş kitle

Yerel seçim sürecinin daha belirgin hale gelmesi ile birlikte basının önemi giderek artıyor farkındasınız. Ulusal bazda fazla söz sahibi olmadığımızdan ve sesimizi duyuracak bir televizyon kuruluşumuz olmadığından özellikle de yerel basın organları her geçen gün daha bir aranır hale geliyor. İnternet sitelerimiz daha fazla takip ediliyor. Gazetelerimiz eskiye nazaran daha fazla okunuyor. Köşe yazılarımız ve haberlerimiz daha fazla eleştiriye maruz kalıyor. Bunun diğer bir yansımasını ise ilçeye olan ilginin artmasında çok rahat görebiliyoruz. Örneğin bundan birkaç ay öncesine kadar kuzey ilçelerinin varlığını hiçe sayan, Kocaali, Karasu, Kaynarca gibi turizm değeri taşıyan ilçelerdeki sosyal ve kültürel birçok etkinliğe haber değeri vermeyip, ya da dip sayfalarda kibrit kutusu büyüklüğünde yer ayırırken, ilçelerimizde olan gasp, tecavüz, ölümlü trafik kazaları, yolsuzluk iddiaları gibi üçüncü sayfa haberlerini manşetten fersah fersah veren basın organlarının ilçeye son dönemlerde daha fazla önem vermesi bu işin aslında ne kadar yanardöner olduğunu bir kez daha resmediyor. Bilmiyorum sizle bunu görebiliyor musunuz? Sonuç itibari ile karşılıklı çıkar ilişkisi. Vatandaş seçim süreci ile basına ne kadar ihtiyaç duyuyorsa, basın da vatandaşa ihtiyaç duyuyor.

İhtiyaç olması demek aynı zamanda yeni oluşumların da filizlenmesi anlamına geliyor. Bu sayı arttıkça da ortaya Ahmetçiler, Mehmetçiler, yandaş olanlar ve olmayanlar çıkıyor. Yandaş dedim de aklıma geldi, son zamanlarda Kocaali’deki basın gücünün giderek yükselen eğilimi, küçük de olsa halk arasında dedikoduların dolaşmasına neden oldu. Sağda solda konuşulanlar bizim de kulağımıza geliyor. Neymiş efendim, A gazetesi B partisinin haberini yapmıyormuş, B kişisi öteki partinin reklamını alıyormuş, vs. vs. Kocaali’de basın kurumları aldıkları reklama göre ötekileştiriliyor. Herkes basının yandaş olduğunu düşünüyor, aslında kitleler ve kurumlar yandaş bunu kimse görmüyor. Bunun asıl nedeni ise kitle ve kurumların eleştiriye açık olmamasından kaynaklanıyor. Her basın kuruluşu dönem dönem hizmete yönelik eleştiride bulunabilir. Gerektiğinde ise aynı sayfada bir hizmeti eleştirirken bir diğerini olumlu değerlendirebilir. Doğrusu söyleneni söylendiği gibi, olanı olduğu gibi yazmaktır ya neyse… Ancak siz okuduğunuza dayanarak eleştirdi diye öteki, eleştirmedi diye yandaş derseniz hem kendinize hem kuruma haksızlık eder haber alma aracınızla aranızdaki güven bağını koparmış olursunuz. Bu durum kurumlar içinde aynen geçerlidir. Her hangi bir gazete kurumunuza yönelik bir eleştiri yaptığında irtibatı koparırsanız sadece onu cezalandırdığınızı düşünür yanılırsınız. Hal bu ki o sizin tepkiniz karşısında, eleştirisinin haklılığını ispatlamış ve güçlenmiş olur. Siz de eğer bir hizmet kurumu iseniz bir fazla kişiye ulaşmak için kullandığınız aracın lastiğine kendi elinizle silah sıkmış olursunuz.

Ayrıca kurumlar ile basın arasında yaşanan kopukluklar, irtibatsızlıklar vatandaş üzerinde giderek daha fazla olumsuz etki yaratıyor. Siz uzak kaldıkça vatandaş unutuyor, unuttukça uyutuyor…  Yerelde bu işin sağlıklı yürümesi herkesin ve her kesimin birbirine tahammül edebilmesinden geçiyor. Eğer siz bir eleştirisine tahammül edemediğiniz bir kurumu ötekileştirir ona sırt çevirir, her ne sebeple olursa olsun sizi daha az eleştiren diğer kurumu yanınıza çekmeye onu kullanmaya çalışırsanız o zaman yandaş olan medya değil siz olursunuz. Sonuç itibari ile yazdığım bu yazı sayesinde ortalıkta dolaşan bazı dedikodulara az da olsa açıklık getirdiğime inanıyorum. Ümit ediyorum ki yandaş kitle bakış açısını zamanla değiştirecek, Ahmetçi, Mehmetçi demeksizin kendi öze değerlerine sahip çıkmasını öğrenecek ve bunun sefasını sürecektir.       

YORUM EKLE
YORUMLAR
Palmiye yayınları
Palmiye yayınları - 9 yıl Önce


Palmiye yayınları olarak yazılarınızı makalelerinizi, denemelerinizi, romanlarınızı, hikayelerinizi, öykülerinizi, şiirlerinizi ve diğer tüm dokümanlarınızı destekli yayıncılık kapsamında kitaba dönüştürelim. SİZ YAZIN BİZ BASALIM YAYINLAYALIM.
Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.
İletişim bilgilerimiz:
Adres: Atatürk Cad.Gül Sok. No:13/8
GÖRÜKLE/ NİLÜFER/ BURSA
www.palmiyeyayinlari.com
bilgi@palmiyeyayinlari.com
https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari
Tel: 0555 2915061-0539 3602045