29 yıl sonra yürüdü

Sakarya’da doğuştan sakatlığı nedeniyle 29 yıldır tekerlekli sandalye kullanan, genç kız Almanya’daki gurbetçilerin gönderdiği protez bacakla ayağa kalkmayı başardı.

29 yıl sonra yürüdü
banner97

Yıllar sonra ilk defa yürüyen genç kız tedavisinin tamamlanmasından sonra gezeceği günlerin hayalini kuruyor.

Sakarya Adapazarı İlçesinde oturmakta olan 6 çocuklu ailenin ilk çocuğu olan Gülseren Keleş, doğuştan sakat olan bacaklarını 29 yıl sonra ilk defa kullanacak. Bir çok insanın söz veripte yerine getirmediği yardım, Sakarya’da özel bir rehabilitasyon merkezi sahibi Ömer İçöz’ün girişimleriyle  Almanya Mainz Barboros Camii Gençlik kollarının ve sponsor olan Lammert Sanitatshaus firmasının 90 bin TL. değerinde protez bacak hediye etmesiyle birlikte 29 yıllık hayali gerçekleşti.

Almanya’dan gurbetçilerin gönderdiği protez bacaklar Sakarya’da önce bir medikalcide montajlandı ve genç kıza takıldı. Rehabilitasyon merkezi eğitmenleri tarafından yürütüldü. 3 ay gibi yapılacak olan eğitimden sonra kendi başına yürüyebilecek.

29 yıl sonra yürüme sevinci yaşayan Gülseren Keleş’e yardımcı olan özel Rehabilitasyon sahibi Ömer İçöz, Gülseren Keleş’in bir hayali vardı, 29 yıldır hiç adım atmamış hiç yürümemiş. Bizde bu hayalini gerçekleştirmek için Almanya’daki dosalarımızla beraber harekete geçtik, ve bir sponsor firmanın desteğiyle Gülseren’i ayağa kaldırdık. Gülseren’in hayali vardı bu heyecanına ortak olduk. Onun mutluluğu bizim mutluluğumuz oldu. Ayağa kalktı ama bu bir süreç ve 2-3 aya daha ihtiyacımız var, inş Allah çok çok daha iyi yürüyecek ve mutlu olacak. Almanya’daki dostlarımızla Gülseren’in bu hayaline ortak olmak istedik. Bize sponsor olan firmanın 90 bin TL. desteğiyle Gülseren’i hayallerine kovuşturduk.

Gülseren’in annesi Aynur Keleş, kızım 29 yıldır hiç ayağa kalkmadı çok şükür ki Ömer beyin yardımlarıyla ayağa kalktı. Bize yurt dışından yardım ettiler, Ömer hoca kızımın elinden tuttu çok teşekkür ederim. Kızım hep evin içerisindeydi içim gidiyordu ve hiç dışarı çıkamıyordu, çok şükür ki bundan sonra kızımla birlikte gezmelere gideceğiz ve onu gezdireceğim. Bizlere bu yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Kızım evde tekerlekli sandalye de camdan dışarı bakıyordu ve insanlar geziyordu benimde içim gidiyordu. Bundan sonra inş Allah kızım gezebilir. Bir anne tabiki çocuğunun mutluluğunu ister. Allaha şükürki kızım artık yürüyebilecek.

29 yıldır ilk defa yürüyen Gülseren Keleş (29) 29 yıldan sonra yürümek gerçekten çok güzel bir duygu, inş Allah artık çarşılara gidebileceğim ve alış veriş yapabileceğim çok güzel bir duygu. Beni 29 yıl sonra ayağa kaldıran ve yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Ben yürümekle birlikte okula da gitmek istiyorum ve okumak istiyorum. Yürümek güzel bir şey aklımdan hep geçiyordu ben acaba bir gün yürüyebileceğimi diye ama şükürler olsun ki Ömer beyin yardımlarıyla ayağa kalkıp yürüyorum.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER