Ayakkabı İnsanın En İyi Arabasından İyidir

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde ayakkabı ustalığı yapan 69 yaşındaki Ziyafettin Şimşek, 13 yaşında çırak olarak başladığı mesleğini yarım asırdan fazladır sürdürüyor. 

Ayakkabı İnsanın En İyi Arabasından İyidir

Akyazı ilçesi çarşı içindeki dükkanında ayakkabıcılık yapan Ziyafettin Şimşek, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar arasındaki ayakkabıcılık mesleğini teknolojiye inat el emeği göz nuruyla yaşatmaya çalışıyor.
HABER-ASLI ÇAM

Ayakkabıcılık mesleğine 13 yaşında başladığını anlatan Şimşek, Akyazı'da tellal bir abi vardı. Onun yanında başladım. O gün bugündür bu işi yapıyorum. Sağlığım yerinde. Kendime de vatandaşa da yardımım olması için çabalıyorum. İşimi severek yapıyorum.

Meslek hayatında şimdiye kadar çok sayıda çırak yetiştiren Ziyafettin Şimşek artık yetiştirecek çırak bulamadıklarını belirtti. Şimşek, Okullar 12 yıla çıktıktan sonra çırak yetiştiremiyorum. Ondan önce çok çıraklar yetiştirdim. Meslekte artık çırak yetişmiyor. Bir gün bu sanat biter. Sanatkar olmak ayrı bir şey. Sanatkarlar memleketin orta direğidir. Sanatkar yetişemiyor. Çocuklar okula gidiyor. Sanata girmiyorlar. 
Ayakkabılar insanın en iyi arabasından iyidir.  Suni ayakkabılar sağlıksız ayakkabılar. Suni ayakkabılar su alabiliyor. Ayakkabılar deri olsun. Vatandaşımız sağlığı için üç beş kuruş fazla versin. Ayakkabı insanın en iyi arabasından iyidir. İş ayakkabısı daha sağlıklı olmalı. Sağlık ayaktan geçer.

Aslı ÇAM

SIRADAKİ HABER