Bin  Sülün Doğaya Salındı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü tarafından doğanın bozulan dengesini  sağlamak akacıyla Sakarya’da doğaya bin adet sülün bırakıldı.

Bin  Sülün Doğaya Salındı

Doğada gün geçtikçe kaybolan sülünlerin yeniden üremesi ve doğal dengenin sağlanması amacı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Sakarya Şube Müdürlüğü tarafından bin adet sülün Kaynarca İlçesinde Acarlar Longozunda doğaya salındı. Düzenlenen etkinliğe Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Kaynarca Belediye başkanı Zeynur Özel, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Resul Doğan, Sakarya Orman ve Su İşleri Müdürü Mehmet Yurtkan,  Kaynarca Kaymakamı Mehmet Ali Karatekeli ve çalışanlar katıldı. kocaali

Sakarya Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü koruma sahası içerisinde bakım altında olan kuşlar kafeslerinden çıkarılarak, Sakarya Valisi İrfan Balkanoğlu’nunda katıldığı etkinlikte sülünleri doğaya bırakıldı.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Resul Doğan, Burası Acarlar Longozu yaban hayatı geliştirme sahası. İstanbul 1. Bölgü Müdürlüğüne bağlı üretim istasyonunda üretilen 11 bin Sülün’den bin tanesini bugün  burada acarlar longozu yaban hayatı geliştirme sahasında saldık. Bu alan ormanla sulun bitiştiği hayvanın doğal alanda yaşamasına uygun barınabileceği bir alan hava kapalı bir alan. Bunların burada tekrar  adaptasyon sürecini geçirerek gelecek dönemlerde kendi nesillerini üreteceklerdir. Bizim buradan halktan ve avcılardan beklentimiz talebimiz burayı iyi korusunlar bize destek olsunlar. Beraberce bu sahada bu hayvanların tutunmasını barınmasını temin edelim.  Bugün burada bin adat sülünü doğaya saldık.

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Kaynarca İlçesi Acarlar longozuna, Orman ve Su işleri Bakanlığının yetiştirmiş olduğu sülünler salındı. Malumunuz aşırı avlanma doğadaki dengenin bozulması nedeniyle bu bölgede kendiliğinden üreyen çoğalan ve yayılan türler azaldılar. Halbuki bu hayvanlar bize Allah’ın bir lütfu, doğamızın tabiatımızın bir süsü ve aynı zamanda bir denge unsuru. Yetiştirilen bu sülünlerden bin tanesini doğaya salıyoruz. Bölge halkından ricamız, bu güzellikleri korumaları kendi yetiştirdikleri hayvanları gibi göz kulak olmaları telef olmalarına fırsat vermemeleri. Çünkü bunlar bölgemizin bir güzelliği ve turizm potansiyelini artıran güzel bir değer ve dediğimiz gibi doğanın bir dengesi bunlar. Bu konuda Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz böylelikle doğayı koruyorlar. Avcılarımıza sesleniyorum bu güzelliğe ve  doğaya sahip çıkmaları.
 

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER