Engelsiz Bir Yaşam İçin Haydi Kurslara Engelleri Birlikte Aşıyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerine 15 branşta devam eden Sosyal Gelişim Merkezi’nde Engellilere yönelik kurs çalışmaları devam ediyor.

Engelsiz Bir Yaşam İçin Haydi Kurslara Engelleri Birlikte Aşıyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Gelişim Merkezinde okuma-yazma, resim, filografi, halk dansları, ahşap boyama, bağlama, müzik koro, mehteran ve jel mum kurslarına katılan 7’den 70’e engelliler, hayatı paylaşıyor.

HABER-ASLI ÇAM
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, burada yediden yetmişe tüm engelli kardeşlerimiz gönül rahatlığı ile buradaki faaliyetlere kurslara katılarak buradaki faaliyetlerden yararlanabiliyorlar. Burası tüm engellilerin katıldığı, engelleri aştığı bir mekan. Burada 15 farklı kursumuz devam etmektedir. Buraya gelen engelli kardeşlerimiz hoşça zaman geçiriyorlar. Kendilerini geliştiriyorlar ve aynı zamanda aileleri içinde bir nefes sunulmuş oluyor. Sabah 9 aksam 17 ye kadar devam eden kurslarımıza  engelli kardeşlerimiz çocuklarımız severek geliyorlar.
 Bizler onlara o kadar alıştıktı burada normal  7-14 arası 5 bin civarında çocuğumuzda burada eğitim alıyor. Biz bütün projelerimizi, Sakarya’ya yönelik  yaptığımız bütün hizmetlerimizi, önceliğimiz engelli kardeşlerimiz ve onların rahat ve huzurlu yaşayabileceği bir Sakarya, o yüzden engelsiz bir Sakarya yolunda Hizmetlerimizi arttırarak devam ettiriyoruz. Aynı zamanda engelli kardeşlerimizin kendi ayakları üzerinde durabilecekleri farklı kurslarımız var. Buraya gelen engelli kardeşlerimiz hem iletişim kurmayı, hem arkadaş edinmeyi hem normal bireylerle seviyeli ilişkiler kurmayı öğreniyorlar. Bu konuda da aileleri bizlere çok mutlu oldukları söylüyorlar.

Engelli Ailesi Anne   Serpil Yavuz,Çocukların yüzlerine bakarsınız mutluluklarını anlarsınız. Çocuklarımız burada çok mutlu ve çok mutlu oluyorlar. Çocuklarımız buraya geldikten sonra çocuklarımdaki ilerlemeye gördüm. Çocuklar burada paylaşmayı öğreniyorlar, gelişmeyi, konuşmayı, birbirleriyle davranışlarını öğreniyorlar. Burrası gerçekten çocuklarımız için çok iyi bir yer.

Engelli vatandaş Ayhan İşcan, Bizler böyle güzel bir yer kazandıran yetkililere teşekkür ediyorum. Böyle yerlerin engelli insanlara ihtiyacı var. Engelli insanlar daha evvel evlerde kapalı kalıyorlardı, ve yaşam tarzları düşüyordu. Bizler engelliler böyle yerlerin açılmasıyla birlikte buralara geliyoruz ve çokta mutluyuz. Hocalarımız bizler çok şeyler öğretiyorlar ve yeni yeni arkadaşlar ediyoruz. Burada bizler için güzel bir hayat kuruluyor ve bizlerde ona ayak uyduruyoruz.

Kurs hocası  Zeynep Özkaya,  başlarda tabiki biraz zor oldu ama ben işimi iyi yaptığım için hepsiyle ilgileniyorum. Aksiliklerde olsa en iyi şekilde ilerliyoruz ve çalışmalarımız devam ediyor. Buraya gelen çocuklarımızla çok mutluyum ve onları çok seviyorum.
Engelli ailesi Nihal Çelik, benim kardeşim Nihal özürlü ve buraya getirdik. Arkadaşlarını tanıdı ve çok mutlu olduğunu söyledi.

Aslı ÇAM

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 15:09
SIRADAKİ HABER