Finans sektöründe her iki kadından biri cinsiyet ayrımcılığına uğruyor!

TransferGo’nun finans sektöründe cinsiyet eşitliğine odaklanan araştırması, sektör açısından oldukça düşündürücü bulguları ortaya koydu.

Finans sektöründe her iki kadından biri cinsiyet ayrımcılığına uğruyor!

Sektörde, her iki kadından biri ayrımcılığa maruz kaldığını söylerken, ayrımcılığın en çok terfi konusunda yapıldığı sonucu ortaya çıktı.
İSTANBUL, Mart 2020 – Dünyanın en hızlı büyüyen para transferi şirketlerinden biri olan TransferGo, DijiFi ile birlikte gerçekleştirdiği “Finans Sektörü Cinsiyet Eşitliği Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı. Aralık ayında start verilen araştırmaya finans (banka ve iştirakleri), fintech, ödeme sistemleri, blockchain, kripto para ve girişim ekosistemlerinde çalışanlar katıldı. Cevap verenlerin yüzde 52’sinin kadın olduğu araştırmaya katılanların yaş grupları ise ağırlıklı olarak 25-34 (%48) ve 35-44 (%33) oldu.
Finans Sektörü Cinsiyet Eşitliği araştırması, iş hayatında yaşanan kadın erkek eşitsizliğiyle ilgili sorunları yeniden gözler önüne serdi. 

Kadınların yüzde 39’u en az bir kere cinsiyet ayrımcılığına uğruyor 
Araştırmaya katılan kadınların %51.7’si çalıştığı sektörde ayrımcılığın oldukça yüksek seviyede olduğunu dile getirdi. Katılımcıların %39.6’sı ise ayrımcılığın orta seviyede olduğunu belirtti. Bu sonuca paralel olarak, katılımcıların %39’u iş hayatında en az bir kez ayrımcılığa maruz kaldığını; %33’ü ise ayrımcılığın bir sonucu olarak erkeklerin, hemcinslerini işe almayı ve onlara sorumluluk vermeyi tercih ettiklerini belirtti.

Cinsiyet ayrımcılığı en çok terfiyi etkiliyor
Katılımcılara yöneltilen bir diğer soru da iş hayatında ayrımcılığın en çok etkilediği alanlardı. Katılımcıların büyük bir bölümü (%32) bu soruya “terfi” yanıtını verdi. 
Tüm olumsuzluklara rağmen ayrımcılık konusunda gelecekten umutlu olup olmadıkları sorusuna, katılımcıların %59’u “Umutluyum, giderek daha iyi olacaktır.” cevabını verdiler. 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER