Tek Parmağı İle Kitap Yazdı

Sakarya Karapürçek İlçesinde yaşayan yüzde 98 engelli Rukiye Türeyen (38), kullanabildiği tek parmağı olan işaret parmağıyla bilgisayarda kitap yazdı.

Tek Parmağı İle Kitap Yazdı

2 yıl boyunca pes etmeden kaleme aldığı, 128 sayfalık 'Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar' adlı kitabı satışa çıkan Türeyen, engellilerin pes etmediği sürece her şeyi başarabileceğini söyledi. Türeyen yazdığı kitabın gelirlerinden elde edilecek gelirlerden paradan, 38 yıldır kendisine hizmet ettiği annesine bir ev olmak olduğunu söyledi. kocaali
HABER – ASLI ÇAM

Sakarya Karapürçek İlçesinde kız kardeşinin yanında yaşayan Rukiye Türeyen, doğduktan 3 ay sonra geçirdiği menenjit hastalığı sonucu sol elinin işaret parmağı hariç tüm vücudunu kullanamaz hale geldi. Yüzde 98 engelli olan ve konuşmakta güçlük çeken Türeyen, sevdiklerine ve tüm insanlara hayalindekileri yazarak anlatmaya başladı. 5 çocuklu bir ailenin kızı olan Rukiye Türeyen, yıllarını maddi imkânsızlıklar içinde, tek bir odada geçirse de enerjisini kaybetmedi ve 2 yıl önce bir kitap yazmaya başladı. Türeyen, kullanabildiği tek parmakla engellilerin yaşadığı zorlukları ve pes etmedikleri sürece tüm zorlukların üzerinden gelerek hayallerine ulaşabileceklerini yazdı.

Babasını 3 yıl önce kaybettikten sonra annesi ve kardeşlerine tutunan Rukiye Türeyen ‘in 6 ay önce çıkan 128 sayfalık 'Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar' isimli kitabı, internette satışa sunuldu. Kitabın basım ücreti Fahrettin Yüksel isimli bir hayırsever tarafından karşılandı.
Tek hayalinin, kendi emeğiyle kazandığı parayla annesine şu anda kirada yaşadıkları evi alıp, ona rahat bir yaşam sağlamak olduğunu söyledi. Türeyen Benim kitabımı kitap serler alsınki bir an evvel anneme evini alayım annemi rahat ettireyim.

Anne Fatma Türeyen ise kızının kitap yazmasına hâlâ inanamadığını belirterek, "55 yaşındayım, onu bırakıp bir yere gidemiyorum, içim rahat etmiyor gittiğimde. Bu hayat zor, gençken kaldırıp koyuyordum ama yaşı ilerledikçe kaldırıp koymam da zor oluyor. Kardeşlerinden yardım istiyorum. Yüzde 98 engeli var, tek bir parmağı çalışıyor, bütün ihtiyaçlarını ben karşılıyorum. Başaramıyorum tek başıma. Kitabı yazmak istedi, azim etti ama ben dedim ki, 'Rukiye boş ver kızım, uğraşma. Ben olsam pes ederdim' dedim. Ama o çok azimli, illa yapacağım der. İki yıldır uğraşıyor. 

Rukiye bilgisayarı açtığı zaman 'Bütün dünya benim ayağımın altında' diyor. 'İyi ki bu parmağım tutuyor' diyor, onun için çok seviniyor. Bir parmağa seviniyor, biz sağlıklı olanlar bazen bunaldığımızda isyan ediyoruz. O tek parmakla mutlu oluyor. Kitap sevenlerden yardım istiyorum kızımın yazdığı kitapları satın alsınlar.

Aslı ÇAM

SIRADAKİ HABER