Teknolojiye Meydan Okuyan Değirmenci Nine

Sakarya Akyazı İlçesinde su değirmenin çarkını 60 yıldır döndüren 80 yaşındaki Melahat Çekir, gününün büyük bölümünü Haydarlar Mahallesindeki tarihi su değirmeninde geçiriyor.

Teknolojiye Meydan Okuyan Değirmenci Nine

Akyazı bölgesine hizmet veren Çekir, çevrede değirmenci nine olarak tanınıyor.
HABER-ASLI ÇAM

Sayıları oldukça azaldığı için artık bir kültür varlığı haline gelen,300 yıllık su değirmeni, gelişen teknolojiye rağmen çarklarını döndürmeye devam ediyor. Özellikle diyabet ve kronik hastalıkları olanlar değirmende un öğütmeye gidiyorlar.

Çevrede ayakta kalan tek su değirmeni olma özeliği de taşıyan ve 60 yıldır, Melahat Çekir’in çalıştırdığı 300 yıllık Osmanlı su değirmeni gelişen teknolojiye rağmen aynı usulle suyun tonlarca ağırlıktaki değirmen taşını hareket ettirmesiyle bölge halkına hizmet vermeye devam ediyor.

Bölgeden gelen vatandaşların ürününü de öğüterek organik un elde edilmesine katkı sunuyor. Su değirmeni sayesinde yöre sakinleri, buğday, arpa, ve mısırlarını doğal yolla öğütmenin mutluluğunu yaşıyor.

60 yıldır su değirmenini işleten, değirmenci nine Melahat Çekir, 70 yıla yakın değirmencilik yapıyorum ve burada çok güzel un öğütüyorum. Burada öğütülen unun ekmeği güzel olduğu için herkes buraya  un öğütmeye geliyor. Burası 300 yıllık değirmen. Değirmenin eski haliyle burada duruyordu ve biz geldik biraz onardık ve hala değirmenimiz çalışmaya devam ediyor. Ben burada müşterimi memnun etmek için elimden geleni yapıyorum ve her türlü mamulü öğütüyorum. Değirmenimizin taşı iyi olduğu için vatandaşlarımız burayı tercih edip geliyorlar. Mısır öğütürken burada bekliyorum. Çünkü mısır veya buğday biterse değirmen taşı boşuna döner, taş una karışır unda iyi olmaz ve bende un öğütürken burada taşın başında bekliyorum. Eğer başında beklemesem un iyi olmaz ve müşterimizde öğüttüğümüz undan memnun kalmaz. Bende mecburen burada daha iyi hizmet vermek için değirmenin başında oturuyorum.

Değirmene öğütülmesi için mısır getiren Şenol Turan, ben buraya 35-40 yıldır kendimi bildim bileli geliyorum. Babamda gelirdi, dedemde gelirdi. Burada öğütülen un çok lezzetli oluyor elektrikli değirmenlerde öğütülen undan daha lezzetli olduğu için buraya tercih ediyoruz.

Değirmene gelen vatandaşlar buğday ve mısır çuvallarını bırakıyor ve üzerlerine isimlerini yazıyorlar. Değirmenci nine vatandaşlara gün veriyor o gün vatandaşlar gelip öğütülmüş unlarını alıyor. Değirmen sahibi Melahat Çekir öğüttüğü unların karşılığında un ve ya çok cüzi bir ücret alıyor.

Aslı ÇAM

SIRADAKİ HABER