Vodafone’dan Dünya Kadınlar Günü’nde kadın futbolculara tam destek

Futbolda #BenVarım diyen kadınları destekleyen Vodafone’un Beşiktaş JK işbirliğiyle Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak düzenleyeceği Vodafone Kupası,

Vodafone’dan Dünya Kadınlar Günü’nde kadın futbolculara tam destek

Futbolda #BenVarım diyen kadınları destekleyen Vodafone’un Beşiktaş JK işbirliğiyle Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak düzenleyeceği Vodafone Kupası, yarın (7 Mart’ta) Vodafone Park’ta oynanacak. Beşiktaş JK ve Atlético de Madrid kadın futbol takımlarının karşılaşacağı maça giriş ücretsiz olacak ve Passolig gerekmeyecek. Vodafone ayrıca, maça gelen her bir kişi için Beşiktaş Kadın Futbol Takımı altyapısına destek olacak. 

Vodafone’un kadın futboluna desteği, Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nur Çebi, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, Beşiktaş Alt Yapı ve Kadın Futboldan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcıları Engin Aksoy ve Meltem Bakiler Şahin ile Beşiktaş Kadın Futbol Takımı Kaptanı Esra Erol’un katıldığı bir toplantıyla duyuruldu. 

6 Mart 2020 – Beşiktaş JK ile 7 yıl önce 150 milyon doları aşan değeriyle Türk spor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşmasına imza atan Vodafone, toplumsal cinsiyet eşitliğine verdiği desteği futbol sahalarına da taşıyor. Futbolda #BenVarım diyen kadınlara destek veren Vodafone, Beşiktaş JK işbirliğiyle Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir maç düzenleyecek. Vodafone Park’ta yarın (7 Mart’ta) oynanacak Vodafone Kupası’nda, Beşiktaş Kadın Futbol Takımı, Atlético de Madrid Kadın Futbol Takımı’nı misafir edecek. Maç, Vodafone TV’den canlı yayınlanacak. Vodafone ayrıca, maça gelen her bir kişi için Beşiktaş Kadın Futbol Takımı altyapısına destek olacak. 

Konuyla ilgili olarak Vodafone Park’ta düzenlenen toplantıya Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nur Çebi, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, Beşiktaş Alt Yapı ve Kadın Futboldan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcıları Engin Aksoy ve Meltem Bakiler Şahin ile Beşiktaş Kadın Futbol Takımı Kaptanı Esra Erol katıldı.

Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nur Çebi, şunları söyledi:
“Beşiktaş JK, Türk sporunun mihenk taşı, kurulduğu günden bu yana sadece erkeklerin değil kadınların da spor yapma olanağı bulduğu bir kulüp.1936 yılında Berlin Olimpiyat Oyunları’na Türkiye’yi temsilen kadın sporcu gönderen ilk kulüp. Beşiktaş’ta yetişen Halet Çambel ve Suat Fetgeri milli forma ile olimpiyat oyunlarına katılan ‘ilk Türk kadın sporcular’ olarak Türk spor tarihine isimlerini yazdırdılar. İlerleyen yıllarda da kadınlarımız hentboldan voleybola, basketboldan futbola her branşta Beşiktaş çatısı altında spor yapma imkânı yakaladı. Beşiktaş JK olarak en büyük kazancımız budur ve bundan da gurur duyuyoruz. Biz sporun cinsiyeti olmadığına inanıyoruz; yeteneği ve azmi olan herkes Beşiktaş çatısı altında her spor dalında temsil edilebilir. 80 yıl önce Türkiye’den olimpiyatlara ilk defa kadın sporcu gönderen bir kulübün temsilcileri olarak, hayatın her alanında olduğu gibi sporda da eşitlikten yana olduğumuzun altını çizmek isterim. Vodafone ile kadın futbolunda yakaladığımız başarılı çizgiyi devam ettirmeye kararlıyız.”

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, şöyle konuştu: 
“Beşiktaş ile bu kez kadın futbolu için güçlerimizi birleştiriyoruz. Amaç odaklı bir şirketiz. Teknolojiyi insanların hayatını iyileştirmek için kullanmak istiyoruz. Herkesi kapsayan bir dijital toplum hedefliyoruz. Cinsiyet eşitliğine önem veriyoruz. Futbol erkek işidir demek, yanlış. Kadınlar da en az erkekler kadar iyi futbol oynayabilir. Vodafone Kupası’nda bunu hep birlikte göreceğiz. Takımlarımıza başarılar diliyorum. Sayın Başkan’a ve Beşiktaş camiasına teşekkür ediyorum. Kadın futbolunu desteklemeye devam edeceğiz. Futbolda #BenVarım diyen kadınların yanında olmayı sürdüreceğiz.” 

Beşiktaş Kadın Futbol Takımı Kaptanı Esra Erol ise şunları kaydetti:
“Cinsiyetçi önyargıları kırmak gerektiğini düşünüyorum. Beşiktaş Kadın Futbolu Takımı olarak, sosyal bir misyon da üstlendik. Herkese kadınların güçlü olduğunu ve futbol oynayabileceğini göstermek istiyoruz. Sponsorumuz Vodafone’a çok teşekkür ediyoruz. Vodafone’un futbolda ‘ben varım’ diyen kadın oyuncuları desteklemesi çok değerli. Atlético de Madrid ile maç yapacak olmanın heyecanı içindeyiz. Kendimize güveniyoruz. Bu maçın bizi en çok motive eden yanı, Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir maç olması. Bu maçı sadece kadın futbolcular için değil, dünyadaki tüm kadınlar için oynayacağız. Tüm futbolseverleri maçımıza bekliyoruz.”

Herkese açık olacak
Vodafone Kupası, saat 17.00’da başlayacak. Maça giriş ücretsiz olacak ve Passolig gerekmeyecek. Maçın biletleri, Vodafone Park gişelerinden temin edilebiliyor. 

Cinsiyetçi algıyla mücadele
Vodafone Kupası, Vodafone Grubu’nun tüm dünyada başlattığı “Ben Varım” hareketi kapsamında düzenleniyor. Bu hareketle, genellikle erkeklerle özdeşleştirilen alanlarda kadınların da var olduğunun gösterilmesi ve cinsiyetçi algının kırılması hedefleniyor. Bu doğrultuda, “Kadınlar futbol oynayamaz” anlayışına karşı çıkan Vodafone, toplumda yerleşik olan ve spora da yansıyan cinsiyetçi yapının değişmesi gerektiğine inanıyor. 

Kadın futboluna sürdürülebilir destek
Kurulduğu günden bu yana Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’nın sponsoru olan Vodafone, kadın futboluna desteğini sürdürülebilir bir yapıda devam ettirecek. Beşiktaş JK işbirliğiyle Türkiye’de kadın futbolu yetenek taraması yapmayı planlayan Vodafone, kendi bünyesinde de bir kadın futbol takımı kurarak İstanbul Kupası’na katılacak. 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER