Yıllar sonra pilot olduk

Kocaali’de geride bıraktığım yaklaşık dört yıllık süreçte yüzlerce eğitim programını haber yaptım. Bunların bir çoğu vatandaşın ilgi gösterdiği programlardı. Sonucunda hemen her biri, ya zaten içinde olduğu sektör ile ilgili becerisini geliştirdi yada ilgi duyduğu bir iş kolu hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olup gelir elde etmeye başladı. Az bir kısmı da sertifika alayım kenarda dursun ileride lazım olur mantığı ile hareket etti ve öğrendiklerinin çoğunu şimdiden unuttu bile. Ancak bu hafta Pazartesi günü iki farklı kurs başladı Kocaali’de. Birincisi işletmede hijyen, ikincisi ise ticari taşıt sürücü eğitimi. Bu programların başlayacağını ben bir iki hafta öncesinden öğrenmiştim ancak açık konuşayım ilginin bu kadar fazla olacağı aklımın ucundan bile geçmiyordu. Tamam, belki ileride zorunlu olacağı belliydi ama ben en azından ilk seferinde, duyarsızlığın devam edeceğini tahmin ediyordum. Ancak gördüm ki Kocaali’de gerçekten bir şeyler değişmiş. Hijyen kursu 90 kişi, sürücü eğitimi 70 ve bu sayılar ilerleyen günlerde daha da yükselecek gibi görünüyor.

Bu uygulamaların temelinde aralarında Sakarya’nın da bulunduğu toplam beş vilayetin pilot bölge olarak seçilmesi yatıyor. Bu durum bazı kesimler tarafından desteklenirken bazıları tarafından ise oldukça eleştirilmişti hatırlarsanız. Siz buna ister iktidarın Başkanlık ve Eyalet Sistemine geçiş süreci deyin, ister Avrupa Birliği standartlarını yakalama süreci deyin, hatta yeni gelir kapısı ya da yeni bir vergi sistemi de diyebilirsiniz. Ancak ben şu günlerde yapılan bu eğitim çalışmalarını, bölgemiz için atılmakta geç kalınmış adımlar olarak görüyorum. İki programın da açılışına katıldım ve yapılan konuşmaları can kulağı ile dinledim.

Karasu ve Kocaali’nin turizm bölgesi olduğu ve ticaret kalitesinin yükselmesi gerektiği vurgulandı. Bu eğitimlerin şart olduğu vurgulandı. Düşünüyorum da, Kocaali yıllardır Kocaali, Karasu da yıllardır Karasu. Ve idareciler yılardan beri aynı simalardan oluşuyor. Acaba diyorum bu gibi projeler daha öncelerden hayata geçirilemez miydi? Atıyorum bundan sekiz sene on sene önce yapılsa idi, şu anda olduğumuz yerin bir iki kat daha yükseğinde olmaz mıydık? İlla ki pilot olmak mı gerekliydi? Yıl 2013, biz hala 40 yıllık esnafa dükkan temizliğinin ne olduğunu öğretiyoruz, otuz yıllık şoföre yolcuya nasıl davranması gerektiğini… Sizce bu işlerin daha erken başlaması gerekmez miydi? Beş on sene kadar geç kalmadık mı?          

YORUM EKLE