Yol uzun

Malum Haziran genel seçimleri öncesi Ak Parti’de 72 aday adayının aday listesinde yer almak için birbiri ile yarıştığı, siyasi açıdan oldukça hareketli ve yoğun bir dönem geçiriyoruz. Son birkaç haftadır da aday listesinde kuzey bölgesini temsilen hangi ismin yer alacağının merak konusu olduğunu yazıyoruz. Keza işi gerçeği de böyle. Bu arada geçtiğimiz Pazar günü Ak Parti aday belirleme konusundaki en önemli adımlardan birini geride bıraktı. Yaklaşık iki bin delegenin oy kullandığı bir temayül yoklaması yapıldı. Hemen ertesinde bazı haber platformlarında temayül sonuçlarına ilişkin haberler yer aldı. Bazı internet siteleri temayül sonuçlarını açıkladı. Pazartesi gününün en flaş gelişmesi de bu oldu ve haftaya hızlı bir başlangıç yapmış olduk. Bu sonuçların kim tarafından ve ne maksatla verildiğini kestirmek güç. Ancak partililer üzerinde bir etki yaratmak için böyle bir oyun tezgahlandığı gün gibi aşikar. Zaten haberin kamuoyunda yankı uyandırmasının hemen ardından il başkanı Fevzi Kılıç da basın toplantısı düzenleyerek iddiaların asılsız olduğunu temayül yoklamasının ardından sandıkların herhangi bir sayım yapılmadan mühürlenerek genel merkeze gönderildiğini söyledi. Basına sızdırıldığı iddia edilen temayül sonuçları partililer üzerinde her hangi bir etki yapar mı yapmaz mı orası tartışılır. Ancak aday adayları üzerinde etki yapacağı ve bundan sonraki performanslarını etkileyeceği kesin.

Daha önce de söylediğimiz gibi Kocaali için en önemli mevzu Levent Samrıoğlu’nun aday listesinde yer alıp alamayacağı. İl başkanı konu ile ilgili açıklama yaptı ve basında yer alan sonuçların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Var sayalım ki sonuçlar doğru. O zaman da Levent Samrıoğlu’nun çok güçlü isimleri geride bırakarak ilk 15 içerisinde yer aldığı görülüyor. Sonuç itibari ile bu daha bir başlangıçtı. Ve akabinde mülakatlar ve saha çalışmalarının yapılacağı uzun diyebileceğimiz bir süreç var ve gördüğümüz kadarı ile Samrıoğlu her geçen gün adından daha fazla söz ettiriyor. Bu arada ortalıkta dolaşan bazı dedikodulara da cevap vermek istiyorum. Duyduk ki bazı yerlerde basın olarak bizlerin kalemi yatık kullandığı konuşuluyormuş. Bölgemizin temsil gücü ve daha fazla hizmet alması açısından hangi parti olursa olsun aday listesinde Kocaali’den güçlü bir ismin yer alması bizler için her şeyden daha fazla önem arz ediyor ve biz de elimizden gelen desteği vermekle yükümlüyüz. Bu günkü izlediğimiz rota kalemi yatık tuttuğumuz için değil gündemin o doğrultuda olduğunun bir göstergesidir. Zira gündem daha da hareketliğinde izleyeceğimiz rota ve göstereceğimiz dik duruş, daha önceki seçim dönemlerinde de olduğu gibi ilgili kişilere gereken cevabı yeniden verecektir.

Şimdiye kadar neredeydiniz?

Ayrıca şu karayolları meselesine de değinmeden geçmek istemiyorum. Herkes malum ölüm yolunda ne kadar kaza olduğunu, kaç kişinin öldüğünü ve yaralandığını gayet iyi biliyor. Yerel idarenin yıllardır yolun yapılması konusunda baskısı var. Basın olarak biz de defalarca yazıp karayollarını göreve davet ettik. Gördük ki bundan birkaç gün önce bir heyet gelip inceleme ve ölçüm yapmış. Eğer o yolda bir düzenleme yapılırsa, bir kavşak projesi ya da yoldaki virajın düzeltilmesi gibi bir çalışma yapılırsa karayollarının yoldaki hayatı kabul ettiği tescillenmiş olacak. O zaman sormazlar mı adama “Ey yetkililer Kocaali Belediyesi’nin Abidin Serhoş Lisesi önünde yaptığı kasisleri, burası bizim yolumuz belediye kasis yapamaz diye söktürdünüz. Hatta cezai işlem aşamasına geldiniz. Madem yol sizin yolunuzdu kasisleri bile önemsediniz, o zaman Yayla Mahallesindeki yol hatasını yapılan onca uyarıya rağmen yıllardır neden görmezden geldiniz. Gencecik çocuklar ölene kadar elinizi bile kaldırmadınız. Şimdiye kadar neredeydiniz” diye. Bana kalırsa sorarlar.

YORUM EKLE