GÜNCEL

12. Uluslararası Döküm Kongresi’ne SUBÜ desteği

SUBÜ Malzeme ve Üretim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenecek 12’inci Uluslararası Döküm Kongresi’ne destek olacak.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Malzeme ve Üretim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUMAR), Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği’nin organize ettiği ve 19-21 Eylül 2024 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek 12’inci Uluslararası Döküm Kongresi’ne destek sağlayacak. Ayrıca SUMAR Müdürü Doç. Dr. Ekrem Altuncu, bu yıl ‘Metal Döküm Sektöründe Sürdürülebilirlik’ teması ile gerçekleştirilecek kongrenin bilim danışma kurulunda görev alacak. Sektörel sorunların görüşüleceği kongrede döküm sektöründe sürdürülebilirlik konuları hem akademik hem de sektörel çapta geniş kapsamlı bir katılım ile değerlendirilecek. Akademik çalışmalar ve bildirilerin sunulacağı, panellerin düzenleneceği kongre kapsamında döküm ile ilişkili firmaların ürün, uygulama, süreç ve teknoloji tanıtımları da 3 gün boyunca fuar kapsamında gerçekleştirilecek. Üretimin çeşitleri, boyutları, kalitesi, kullanım alanları ve ürün verdiği sektör çeşitliliği bakımından imalat sanayinin temel endüstrilerinden biri olan döküm sektörü; otomotivden inşaata, madencilikten havacılığa geniş bir yelpazede parça üretiyor.

Ülkeler için kritik bir sektör

Türkiye için önemli bir sektörü doğrudan ilgilendiren kongreye destek olmaktan mutluluk duyduklarını kaydeden SUMAR Müdürü Doç. Dr. Ekrem Altuncu, “Döküm sektörünün ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağı ve mühendislerin eğitimi, Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları, yeni üretim ve döküm teknolojilerinde son gelişmeler, üretimde dijitalleşme ve yeşil üretim teknolojileri ile verimlilik konuları sektör içinde öne çıkıyor. SUMAR olarak sürdürdüğümüz eğitim ve araştırma faaliyetleri ile kongre bilim danışma kuruluna destek vererek katkı sağlıyoruz. Döküm sektörü ülkeler için stratejik öneme sahip savunma ve ulaşım sanayilerine girdi sağlayan olmazsa olmaz sektörlerden birisi konumunda. Ülkemizin ekonomik hedeflerine ulaşması için sektörel gelişimin devam etmesi, sürdürülebilir kalkınma planlarının oluşturulması, iş birliklerinin artması, katma değerli ve nitelikli döküm ürünlerin kazanılması gerekiyor. Bu bağlamda geniş bir perspektifte ulusal ve uluslararası katılımın sağlanacağı kongreye ve döküm fuarına herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın