GÜNDEM

Faik Baysal Ölümünün 20. Yıl Dönümünde anılacak

Adapazarı doğumlu şair, öykü yazarı, senarist Faik Baysal ölümünün 20. yıl dönümünde TYB Sakarya Şubesi hazırlanan programla anılacak.

9 Aralık 2022 Cuma günü Sait Tanış Kültür Merkezinde Saat 19.30’da başlayacak programda; Şair ve Yazar Faik Baysal’ın yaşamı, ilk kitabı ‘Sarduvan’ romanı üzerinden, tarih doktoru Dilek Türkdemir Akay’ın hazırladığı belgesel ve söyleşi anlatılacak.

Faik Baysal kimdir?

1 Aralık 1922’de Adapazarı’nda dünyaya geldi. 9 Aralık 2002’de İstanbul’da hayatını kaybetti. Tam adı Mustafa Faik Baysal olan yazar, tüccar Faik Baysal ile Ferdane Hanım’ın oğludur. Romanya göçmeni bir ailenin çocuğudur.

İlkokulu Adapazarı’nda tamamladı. Ardından Kadıköy Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi Bölümü’nden mezun oldu. Askerlik dönüşü İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde Fransızca öğretmeni olarak çalıştı. Özel dersler verdi. Ankara Radyosu’nda spikerlik, Yeni İstanbul gazetesinde gece editörlüğü ve gazeteler ile ansiklopedilerde çevirmenlik yaptı. “Kavanoz Adam” adlı senaryosu filme alınarak 1988 yılında TRT’de beş bölümlük dizi olarak yayımlandı.

Faik Baysal’ın ilk şiiri olan “Tahta At” 1936 yılında Gündüz dergisinde yer aldı. Daha sonra şiir ve öyküleri Servetifünun-Uyanış, Büyük Doğu, Yaratış, Varlık ve Hisar dergilerinde yayımlandı. Öykü ve romanlarındaki konuları Adapazarı ve çevresindeki köylerden, İstanbul’un kenar mahallelerinden aldı. Yoksul ve işsiz insanların hayatlarını en acı yönleriyle yansıttı. Olayların çıkış nedeni ve bütünü üzerinde durmadı.

Faik Baysal, “Sancı Meydanı” adlı kitabı ile 1969 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı Orhan Kemal ile paylaştı. 1984 yılında İnanç dergisi tarafından yılın hikayecisi seçildi.

Bir yanıt yazın