GÜNCEL

Kanserde Psikolojik destek almak önemli

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyal Hizmet Topluluğu tarafından “Onkolojide Sosyal Tedavi ve Lösema” isimli bir eğitim düzenlendi. Eğitime Tıbbi Sosyal Hizmet Uzmanı Arzu İncediş katılarak kanser ve kanserin psikolojik boyutları hakkında bilgi verdi.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Konferans salonunda gerçekleşen eğitimde kansere yakalanan hastaların çeşitli sosyal ve psikolojik sorunlarından ve bu sorunlarla nasıl başa çıkılması gerektiğinden bahsedildi.

Kansere yakalanan hastanın, hastalığını öğrendiğinde büyük bir üzüntü yaşadığını söyleyen İncediş, bu hastalıkta ilaç tedavisinin yanı sıra psikolojik desteğin de önemli olduğunu vurguladı. Sağlığın hastaya etkilerini örneklerle açıklayan İncediş, rahim ağzı adı verilen kanserin tedaviye erken yanıt veren bir kanser türü olduğunu dile getirdi. Rahim ağzı kanserinin bazı hastalarda tedaviye yanıt vermediğini belirten İncediş, bunun sebebinin hastanın kendisini suçlamasından kaynaklandığını aktardı.

Tedavilerin ve ilaçların uyku sorunu, halsizlik gibi durumlara da yol açabileceğini söyleyen İncediş, hastalara pisikososyal ve ekonomik destekler sağlanması gerektiğini bunun içinde sosyal hizmet çalışanlarının belediye ile iş birliği yapabileceğini aktardı.

Haber: Furkan Demir

Bir yanıt yazın