Fındık Hasatı Devam Ediyor

Dünya fındık üretiminin yüzde 80’nine sahip Türkiye’de fındık deposu batı Karadeniz’de hasat başladı. Bölgenin en önemli geçim kaynağını oluşturan fındığın hasadına Sakarya’da başlandı.

Fındık Hasatı Devam Ediyor

Dünya fındık üretiminin yüzde 80’nine sahip Türkiye’de fındık deposu batı Karadeniz’de hasat başladı. Bölgenin en önemli geçim kaynağını oluşturan fındığın hasadına Sakarya’da başlandı. kocaali
HABER – ASLI ÇAM
Türkiye’de Batı Karadeniz’de 120 bin tonla en fazla fındığın üretildiği Sakarya’da 2017 fındık hasatına başlandı. Sakarya’da en çok fındık üretimi yapan Karasu İlçesinde dün itibariyle fındık haşatına başlandı. Doğu ve Güneydoğu illerinden Sakarya’ya gelen mevsimlik işçiler fındık toplamaya başladılar.

Karasu Kızılcık Mahallesinde fındık toplamaya başlayan mevsimlik işçileri ziyaret eden Karasu belediye başkanı Mehmet İspiroğlu İşçilerle fındık topladılar. Urfa’dan Sakarya’ya gelen mevsimlik tarım işçileri fındık toplarken molalarda şarkı türkü söylemeyi de ihmal etmediler.
Fındık işçileriyle birlikte bahçede fındık toplayan Karasu Belediye başkanı Mehmet İspiroğlu, ilçemizde fındık hasatı başlamıştır. Türkiye’de fındığın yüzde 6’sı Sakarya’da üretilmekte olup 120 bin tonla batı Karadeniz’in en çok fındık üreten ili Sakarya olup Karasu İlçeside 50 bin tonla en çok fındık üreten ilçelerinden biridir. Karasu İlçesinin ekonomisinin yüzde 80’ni fındığa dayalıdır. Batı Karadeniz de mevsimsel olarak fındığın geç olması  ve fındığın yerden toplanması  hasatı Karasu İlçesinde başladı.
Şanlı Urfa Siverek İlçesinde Sakarya’ya fındık toplamaya gelen mevsimlik işçiler, durumumuz iyi olmadığı için Şanlı Urfa Siverek’ten Sakarya Karasu İlçesi’ne gelerek fındık topluyoruz.  Köylerimizde mağdur olduğumuz için ve yardımlarda yapılmadığı için bizler buralara gelip para kazanmaya çalışıyoruz dediler.
Bahçede çalışan Güneydoğulu mevsimlik tarım işçileri bahçede fındık toplarken molalarda türkü söyleyip moral depoluyorlar.

Aslı ÇAM

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2018, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER