GÜNDEMGÜNCEL

Aronya Fidanları Toprakla Buluştu

Karasu Belediyesi’nin bir süredir ön çalışmalar gerçekleştirdiği aronya bitkisi tarım arazisinde, ilk fidanlar 10.01.2023 tarihinde toprakla buluştu. Belediye Başkanı İshak SARI, aronya fidanlarını diken ilk isim oldu ve aronyalara cansuyu verdi. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yutkun Cabak, Karasu Belediyesi Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları ve muhtarlar da fidan dikim etkinliğine katıldı.

Başkan SARI, basına verdiği bilgilerde şunları ifade etti:

‘Buralar Çöp ve Yığınıydı!’
“Karasu Belediyesine ait yaklaşık 5 dönümlük alanı ıslah ederek işe başladık. Daha önce bu arazimiz adeta taş ve çöp yığınıyken yaptığımız çalışmalarla bir tarım arazisine dönüştü.

‘Amacımız Maddi Kazanç Değil’
Bu projedeki amacımız aronya meyvesini bir ticari meta haline getirip kazanç elde etmek değildir. Gayemiz, ürün çeşitliliğini arttırmak ve sadece fındık tarımına bağlı kalmayarak farklı ürünlerle ilçemize katma değer üretmektir. Çiftçimize ve ilçemiz halkına farklı ve verimli alternatifler noktasında örnek teşkil etmeyi arzuluyoruz.

‘3 Yıl Sonra Meyveleri Toplayacağız.’
Bugün 1400 fideyi verimli toprağımıza ekiyoruz. Nasipse 3 yıl sonra ilk meyvelerimizi toplayacağız.

‘Sayın Valimiz ve Kaymakamımız Teşvik Ettiler.”
Valimiz Sayın Çetin Oktay KALDIRIM ve Kaymakamımız Sayın Ahmet Naci HELVACI projemizin teşvikçisi ve destekçisi oldular. Onlara ilçemiz adına teşekkürü bir borç biliyorum. Ayrıca İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Yutkun Cabak, bize teknik destek sağlayarak en başından beri aktif rol üstlendi. Kendisine de teşekkür ediyorum. Aronya bitkisinin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.”

İlçe Tarım Müdürü Yutkun Cabak da basın açıklamasında bulundu:
‘Aronya Meyvesinin Bu yılki Toptan Satış Değeri 70-80 Lira’
“İlçemizde tarımsal varlığın %70’ini fındık oluşturuyor. Biz çeşitliliği arttırmak istiyoruz. Burası bir deneme bahçesi. Bu bahçemizde yetişecek aronyalar ile halkımız bu ürünün ilçemizde yetişebildiğini görsün ve verimli topraklarımıza güvensin istiyoruz. Yetişkin aronya bahçeleri yılda 1,5 – 2 ton ürün verebiliyor. Bu sene aronyanın kilosu toptan satış fiyatıyla 70 – 80 lira civarında oldu. Katma değeri yüksek bir ürün ve bizler bu tür ürünleri ilçemize kazandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın