GÜNDEMGÜNCEL

Protokol İmzalandı Restorasyon için ihaleye çıkılıyor

Adapazarı’nın ayakta kalan nadir tarihi eserlerinden biri olan Tarihi Millet Hamamı, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun girişimleriyle müze olarak şehre kazandırılıyor. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve Kültür Turizm İl Müdürü Süleyman Acar tarafından imzalanan protokol kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sakarya Valiliği çalışmaya destek verecek. Başkan Işıksu, “Tarihi Millet Hamamımızın restorasyon ihalesine 3 Ocak Salı günü çıkıyoruz. Kıymetli Valimize ve çalışmamıza destek olan herkese kalbi şükranlarımızı sunuyoruz. Hayırlı olsun.” dedi.

Müze Restorasyonu İçin İhaleye Çıkılıyor

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun yeni dönem projeleri arasında yer alan Tarihi Millet Hamamı’nın müze olarak şehre kazandırılması sürecinde yeni bir gelişme yaşandı. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve Kültür Turizm İl Müdürü Süleyman Acar çalışmanın protokolünü imzalarken, protokol kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sakarya Valiliği çalışmaya destek verecek.

Vali Kaldırım Işıksu’yu Tebrik Etti

Protokolün imzalanmasının ardından değerlendirmede bulunan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Adapazarı Belediyemiz, şehrin tarihine, kültürüne, sanatına, kültür turizmine ve sosyal hayatına anlamlı katkılar sunacak güzel ve örnek projeler için yoğun bir gayret içerisinde. Tarihi Millet Hamamımın da restore edilerek müzeye dönüştürülmesi bu çalışmalar içinde çok önemli bir yer tutuyor. İnşaallah hep birlikte şehrimizin çok ihtiyaç duyduğu yeni bir müzeyi şehrimize kazandıracağız. Bu kıymetli eser, her kültürden ve dünyanın değişik coğrafyalarından farklı insanların barış ve huzur içerisinde yaşadığı, kardeşliğin ve huzurun şehri Sakarya’mıza çok büyük artı değer katacak ve marka değerini artıracaktır. Şehrimizin tarihi ve kültürel değerlerini ön plana çıkararak turizminin gelişmesi ve çeşitlenmesine çok büyük önem veriyoruz. Bu projede şehrimizin tarihine sahip çıkarak yeni bir anlayış ve konseptle ziyaretçilere farklı deneyimler sunacak ve böylece turizmin gelişmesine önemli katkı sağlayacak örnek ve özgün bir çalışma olacaktır. Mutlu Işıksu Başkanımıza ve ekibine geniş vizyonları, örnek çalışmaları ve yoğun gayretleri için çok teşekkür ediyorum. Bu güzel ve anlamlı proje şehrimize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Işıksu’dan Destek Teşekkürü

Klasik Osmanlı hamamlarının tüm özelliklerini yansıtan ve 18. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen tarihi hamamın, müze olarak şehir insanının kullanımına sunulacağını vurgulayan Başkan Mutlu Işıksu, “Şehrin kalbi Adapazarı’mızın tarihine ve kültürüne saygıyla yaptığımız çalışmalarda geldiğimiz güzel süreçlerden mutluluk duyuyoruz. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulu tarafından 1990 yılında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen nadide yapının, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Sakarya Valiliğimizin desteğiyle restorasyonunu yapacağız. Bugün de bu güzel çalışmanın protokolünü imzaladık. 3 Ocak Salı günü inşaallah ihalesini gerçekleştireceğiz. Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürümüz Gökhan Yazgı, kıymetli Valimiz Çetin Oktay Kaldırım ve İl Müdürümüz Süleyman Acar’a destek ve katkıları için çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Tarihi Millet Hamamı 3’üncü Müze Olacak

Adapazarı şehir tarihi ve kültürüne önemli katkılar sunacak yeni bir müzenin daha şehre kazandırılmasında emeği geçenlere ayrıca teşekkür eden Başkan Işıksu, “AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Ali İhsan Yavuz başta olmak üzere Milletvekillerimiz Recep Uncuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek ve Kenan Sofuoğlu sürecin en başından itibaren hep destek oldular, hassaten kalbi teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Adapazarı Ticaret Müzesi, Ada Hayat Projemizin içerinde yer alacak Orhangazi Miğfer Müzesi ve şimdi de Tarihi Millet Hamamı’mızın müze restorasyonu. Şehrin kalbi Adapazarı’mız için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İhale Tarihi: 3 Ocak

Tarihi Millet Hamamı, Sakarya Mahallesi, İnönü Caddesi, Hamam Sokak’ta 1065 m²’lik arazi üzerinde bulunuyor. Tarihi Millet Hamamı’nın, taş temel üzerine yapıldığı, dış ve iç duvarları taş örgü sistemi ile inşa edildiği ve Horasan tekniği kullanıldığı biliniyor. Tarihi Hamam, mimari özellikleri ile klasik Osmanlı hamamlarının tüm özelliklerini yansıtıyor. Protokolün imzalanması ile birlikte, Tarihi Millet Hamamı, Adapazarı Belediyesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sakarya Valiliği desteğiyle, 3 Ocak 2023 Salı günü restorasyon ihalesine çıkarılacak.

Bir yanıt yazın