GÜNDEMGÜNCEL

Sakarya 2022’de bisikleti daha çok sevdi: Pedallar 1 buçuk milyon dakika döndü

Büyükşehir Belediyesi SAKBİS bisiklet istasyonları 2022’de binlerce Sakaryalının ilgi odağı oldu. Duraklardaki elektronik ekranlardan bu yıl 42 bin 600 kez kiralama yapıldı, bisiklet kullanım süresi ise 1 buçuk milyon dakikayı aştı. 2022’de bisiklet kullanımını özendiren projeler üreten Büyükşehir ‘Bisiklet Dostu Şehir’ iddiasını güçlendiriyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, şehir genelinde bisiklet kullanımının yaygınlaşması adına yürüttüğü yenilikçi çalışmalara devam ediyor. Başkan Ekrem Yüce’nin büyük hassasiyet gösterdiği bisiklet; çevre dostu, sağlıklı ve kullanışlı olması sebebiyle hayatın önemli bir parçası konumunda. Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin dört bir yanına kurulan SAKBİS’ler, 7’den 70’e herkes tarafından tercih ediliyor. Ulaşım ağına büyük bir katkı sağlamasının yanında çevre dostu olması da büyük bir önem arz ediyor.

Şehrin birçok noktasına kurulan SAKBİS istasyonları 2022 yılında da Sakaryalıların ilgi odağı oldu. İşe, eve ve sosyal aktiviteleri için bisikleti kullanan binlerce vatandaş bu yıl toplamda 42 bin 600 kez kiralama yaptı. SAKBİS’lerin toplam kullanım süresi ise 1 buçuk milyon dakikayı geçti. Şehirde yaşayan her bir vatandaşa hitap edilmesi adına daha yaygın bir uygulama sistemini devreye alan Büyükşehir, bisikleti günden güne Sakarya’nın merkezine taşıyor.

160 kilometrelik ilk etap çalışması hazır

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Sakarya; bisiklet yolları, gerçekleştirdiği organizasyonları, aldığı ödüller sayesinde ‘Bisiklet Dostu Şehir’ unvanını elinde bulunduruyor. Vatandaşlarımızın bisiklete olan sevgisini daha da artırmak adına Başkanımız Ekrem Yüce’nin önderliğinde birçok yeniliği hayata geçirdik. Üç etaptan oluşan bisiklet yolu ağımız; Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden başlayarak, Yazlık Kavşağı, Millet Bahçesi, Aziz Duran Parkı, Vagon Park gibi bölgelerden geçerek Sapanca Gölü kenarından Kocaeli sınırlarına kadar uzanıyor. 1. Etap çalışmaları tamamlanmasıyla birlikte şu an için 160 kilometrelik bisiklet yolumuzu vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. SAKBİS’ler son 4 yılda Sakarya’da çok sevildi. Vatandaşların her zaman ilgi odağı halinde olduğu bisikletler hem kullanım açısından hem de sağlık açısından da büyük önem taşıyor” denildi.

SAKBİS’ler çok seviliyor

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı SAKBİS’lerin kullanımına ilişkin şu detayları paylaştı: “Geride bıraktığımız 2022 yılı bizlerin bisiklete vermiş olduğu değeri bir kez daha hatırlattı. Sağlıktan konfora, ulaşım rahatlığından çevreye sağlamış olduğu katkıları daha da artırmak istiyoruz. Vatandaşlarımızın SAKBİS’leri daha çok kullanmaları için yeni çalışmaları hayata geçireceğiz. Bu yıl içerisinde toplamda 42 bin 600 kez kiralanan SAKBİS’lerin toplam kullanım süresi ise 1 buçuk milyonu dakikayı geçti. Bisiklet kullanımında bizleri tercih eden vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” denildi.

Bir yanıt yazın