Katılımcılar SAÜFEST’i Değerlendirdi

Sakarya Üniversitesinin düzenlediği SAÜFEST kapsamında yedi alanda festival gerçekleştirildi.

Katılımcılar SAÜFEST’i Değerlendirdi

“Şehir kampüste buluşuyor” sloganıyla yola çıkan SAÜFEST, 9-18 Mayıs tarihleri arasında Esentepe Kampüsü’nde düzenlendi.
Yediden yetmişe Sakaryalıların katıldığı festivale; Mustafa Şentop, İbrahim Kalın, Bilal Erdoğan, Ziya Selçuk, Kenan Sofuoğlu, Murat Menteş, Nurullah Genç, Burçak Evren, Mehmet Bozdağ, Reha Özcan, Ruhi Sarı gibi alanlarında uzman bürokrat, oyuncu, yazar, senarist ve sporcu katıldı. Birçok ünlü ismin katıldığı festivalde BilimFest, KitapFest, KariyerFest, SanatFest, SporFest, FilmFest, KariyerFest alanlarında etkinlikler düzenlendi. Yalnızca üniversitelilerin değil; anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ve Sakaryalıların ziyaret ettiği festivale günlük 5 bin’e yakın, toplamda 40 bini aşkın katılımcı misafir oldu. Yirmi üç farklı kategoride etkinliklerin yapıldığı SAÜFEST’te 100’ü aşkın yazarın katıldığı 300’e yakın söyleşi, imza ve konferans etkinlikleri düzenlendi.

SAÜFEST’i Kampüsteki Öğrencilere Sorduk
İlk önce kampüste karşılaştığımız 4’üncü sınıf öğrencisi Nil Yıldırım’a SAÜFEST hakkındaki görüşlerini sorduk. Kampüsteki etkinliklere katılan ve çok beğendiğini söyleyen Nil, “Ayrıca bazı ablalar ve abilerle iç içe olmak da; onların yaptıkları etkinlikler de çok güzeldi. Eminim ki onlar da bu etkinlikleri yaptıklarına çok mutlu olmuşlardır. KitapFest’i çok sevdim. Ben kitap okumayı çok sevdiğim için bana çok güzel geldi.” dedi. Katıldığı söyleşi ve imza günlerini anlatan Nil, en çok Merve Gülcemal ve Tuğba Coşkuner’i sevdiğini ve onları görmekten çok memnun olduğunu söyledi.


Ardından KitapFest çadırında mikrofon uzattığımız 11’nci sınıf öğrencisi Sare Y., “Sakarya içerisinde düzenlenen ilk kitap fuarı olduğunu öğrendim ve hemen geldim. Birçok yayınevini bir arada görme, gezme şansı yakaladık. Birçok yazarla görüşme ve tanışma imkânı yakaladık. Bu benim ve tüm arkadaşlarımın değerlendirmesi gereken bir fırsattı.” diyerek memnuniyetini ifade etti.

İletişim Fakültesi Lisans öğrencisi Furkan Ş. ise, “Gerçeği söylemek gerekirse festivalin, en başta ben olmak üzere her kesime hitap edeceğini düşünmüyordum. Ancak ön yargılı yaklaşmamak gerektiğini festivalin ilerleyen süreçlerinde deneyimledim; anlamış oldum. Başta Murat Menteş olmak üzere Nurullah Genç, Bilal İşgören gibi isimlerin gelmesi, onlarla birebir tanışıp sohbet etme imkânı elde etmem benim için son derece önemliydi.” dedi ve Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, konuklar ve tüm personellere teşekkürlerini iletti.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER